Ofis Taşıma

Ofislerin taşınması herhangi bir taşıma modeline benzemez. Öncelikle nakliyat şirketinin kesinlikle bu işde tecrübesi edinmesi gerekmektedir. Ofis Taşıma işlerinde bir çok ürün ve sisteme hazlıklı olmak gerekmektedir. Ofisler genelde farklı sektörlede hizmet gösteren şirketlere ait olduğu için taşınma gerektiğinde Taşımacılar farklı türde eşyalar ile kaşılaşırlar. Bu nedenle Ofis Taşıma öncesi mümkünse Nakliyat firması yetkilisi Ofise adresine davet edilmesi ve eşyaları yerinde görüp ona göre bir hazırlık yapması istenmelidir.

Ofis Taşıma için Nelere Dikkat Edilmesi Gereklidir?

Tüm taşımacılık ve nakliyat hizmetleri kuşkusuz bir özen ve dikkat istemektedir. Ofis Taşıma ise daha hassas ve dikkat gerektiğini ayrıca belirtmekte fayda vardır neden mi?

  • Ofislerde firma ait resmi evrakların taşınması büyük bir özen ve düzen içinde yapılmalıdır. Taşınma sırasında yırtılma, kopma, dökülme ve çeşitli zarar oluşturabilecek etkenlerden mutlaka korunmalıdır.
  • Dosta ve Klasörler nakliyat kamyonuna yüklendiği andan itibaren nakliyat kamyonu terk edilmemeli ve en azından bir firma personeli nakliyat kamyonu ve eşyaların başından ayrılmamalıdır.
  • Makam odalarında bulunabilecek özel eşyalar için kesinlik ofis ilgilileri uyarılmalı ve kişisel eşyaların toplanması istenilmelidir.
  • Ofislerde kullanılan bilgisayar sistemleri bir yetkili bir uzman dahilinde sökülmeli ve yeni ofise yerleştilirken de yine yetkili kişiler tarafından yerine yerleştirilmelidir.
  • Bazı Ofislerde ciddi bir Network Ağ Sistemi bulunabilmektedir. Eğer firma içinde bilgi sahibi biri yoksa kesinlikle firma haricinde destek alınmalıdır.
  • Yine Bazı Ofislerde Kamera Kayıt odaları bulunmakta ve bunlar içinde uzman gerekliliği vardır. İşi bilmeyen personellerin kesinlikle bu cihazlara el sürmemesi gerekmektedir.
  • Kamera ve Güvenlik sistemleride ofisler için son derece önemlidir. Bunun içinde firma personeli içinde teknik bilgiye sahip olanlar bu işe bakmalı ve bu tür personel yoksa firma dışından destek muhakkak alınmalıdır.

OFİS TAŞIMA YUKARIDAKİ DETAYLARDA HAZIRLIK YAPILMALDIR…

Ofis Taşıma

Ofis Taşıma

Ofis Taşıma Fiyatları Ne Kadardır?

Ofisi Taşıma

Ofisi Taşıma

Taşıma ve Nakliyat işlerinde Ofisler ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Taşınma da hizmet kalitesi diğer her taşıma türüne göre dikkat ve ehemmiyet istemektedir. Genelde Evden eve nakliyat firması bu tür bir taşımacılık istendiğinde iki, üç kat bir hazırlık süreci yapmaktadır. Şirketler arasındaki fiyatalar standart olmasada fiyatlar birbirine yakın kimi zamanda alakasızdır. Çok uygun fiyatlara hizmet bulabileceğiniz standardı yüksek taşıma yapan firmalarda çok yüksek bedeller talep edebilmektedir.

Ofis Taşıma Fiyatları minimum 1500 TL gibi rakamlarda seyretmekte olup mesafeye göre 4-5000 TL yi de bulabilmektedir. Tabi bu fiyatlarda ofisin eşya adetleri, kat katlı olduğu ve eşya tülerinin niteliğide son derece önemlidir. Her nakliyatçı ayrıca Şehirlerarası Nakliye yapmaz. Ofisler şehir değişirecekse bu konuda bir araştırma yapılmalıdır.

Türkiye’de Ofis Taşıma İşleri

Ofis Taşınması

Ofis Taşınması

Eski yıllara oranla bu alanda çok ciddi bir ilerleme kaydedildi demezsek firmaların hakkını yemiş oluruz. Derme çatma, kaba saba ve istif şeklinde taşımalar nedeyse günümüzde yapılmamaktadır. Tabi ki nakliyat sektörünün son yıllarda geçirdiği evrim düşünülürse kötü Ofis Taşıma Yapanların ayakta kalması ve firmasını bu yıllara kara getirmesi zordur. Ancak yinede işini ciddiye almayan ve müşteri ile sorunlar yaşayan hatta davalık bile olan Nakliyat firmalarıda bulunmaktadır.